7 Kasım 2015 Cumartesi

İstanbul'un Rüzgarını Severmiş Gibi

girl, rain, and window resmiYağmur yağıyor. Pencereye çıkıyorum. Sanki burası İstanbul değil.Sanki başka bir şehir.
Ama hayır,kolumu uzatıyorum dışarı; yağmurunu hissediyorum. Sonra martı seslerini duyuyorum ve görüyorum beyaz kanatlı arkadaşlarımı. Diğer kolumu da uzatıyorum ve yukarı bakıyorum. Yüzümdeki bu ıslaklık; yağmur mu, gözyaşlarım mı? Bir ağaç var pencerenin hemen önünde. Rüzgar sallandırıyor yapraklarını. Rüzgarın kıymetini bilmemişiz. Yağmurlara şiirler yazmışız,ya da karda oynamayı öğrenmişiz. Güneşe sevinmişiz ama rüzgarı unutmuşuz. İnsanın yüzüne çarpan rüzgarın huzurunu ya da rüzgarın getireceği haberleri unutmuşuz. Fısıldayacağı mutluluklar ve haykıracağı acılar. Biraz vefasızmışız. İstanbul'u bile unutmuşuz. Çok koşmuşuz. Yorulmuşuz. Bütün koşuşturmalarımızı izleyen Galata gülmüş bize ''boşuna'' demiş ''koşuşturmalarınız; hepsi koştu, hepsi yoruldu hepsi öldü''
Ama eğer yorulacaksam, İstanbul'da yorulmak isterim. Eğer seveceksen, İstanbul'da sev beni. Rüzgarı severmiş gibi. Öleceksem İstanbul'da ölmeliyim. Ağlayacaksam İstanbul'un yağmurlarıyla ağlamak, güleceksem İstanbul'dan doğan güneşe karşı gülümsemek isterim.
Kalemim İstanbul'u yazmalı, kelimelerim bu şehri anlatmalı. Martılarıyla konuşmalı, İstanbul'u yaşamalıyım ben. Bu şehirle dost kalmalıyım.

9 yorum:

 1. Bir insanın bir şehire hayran olması ne garip birşey öyle. İstanbula olan sevgiyi ve özlemi hemen hemen her yerde görebiliyoruz zaten... Bu yazıda istanbul sevgisinden çok, o güzel mevsimi, iklimi ve o havayı düşündüm ben. Aklım o cümlelerde kaldı sadece...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sonbahar özlemi vardı biraz,rüzgar özlemi. insan alışmak zorunda olunca hiç olmazsa sevmeliyim diyor. Ve teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Merhaba blog kesf etk geliyorum bloguma beklerim takibe aldim

  YanıtlaSil
 3. Merhaba blog kesf etk geliyorum bloguma beklerim takibe aldim

  YanıtlaSil
 4. istanbulda yazılmaz mı de mi ama nefis yazmışsın, o zaman yakında kar gelir o zaman da yaz amaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sağol deep :) Eh kış özletti, bi gelsin de insan ister istemez yazıyor zaten ^^

   Sil
 5. Vapura binip cay icesim geldi yazıyı okuyunca bütün yorulmalara inat İstanbul :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. değiyor değil mi o yorulmalara,o zorluklara? Teşekkürler :)

   Sil

Her yorumun, yeni bir hayal.